The 2019 edition of Africa’s largest film festival, FESPACO, came to a close Saturday night at an event that saw over 100,000 people watch over 450 films submitted to the festival, in various cities in Burkina Faso.

So who took prizes home? Here’s the full list of winners! Congratulations to all the nominees and winners.

 

Rwandan filmmaker Joel Karekezi who won the Best Film holds the Yennenga Stallion trophy (image COURTESY)

 

ETALON D’OR DE YENNENGA / GOLDEN STALLION:

The Mercy of the Jungle by Joel KAREKEZI (Rwanda)

 

ETALON D’ARGENT/ SILVER STALLION:

Karma by Khaled YOUSSEF (Egypt)

 

ETALON DE BRONZE / BRONZE STALLION:

Fatwa by Mahmoud BEN MAHMOUD (Tunisia)

 

MEILLEURE INTERPRETATION MASCULINE / BEST ACTOR:

Marc Zinga in The Mercy of the Jungle by Joel KAREKEZI (Rwanda)

 

MEILLEURE INTERPRETATION FEMININE/ BEST ACTRESS:

Samantha Mugatsia in Rafiki by Wanuri KAHUI (Kenya)

 

MEILLEUR SCENARIO / BEST SCRIPT:

Regarde-moi (Look at me) by Nejib BELKHADI (Tunisia)

Keteke by Peter SEDUFIA (Ghana)

 

MEILLEURE IMAGE / BEST IMAGE:

Mabata Bata by Joao Luis SOL DE CARVALHO (Mozambique)

 

MEILLEUR SON/BEST SOUND: Karma by Khaled YOUSSEF (Egypt)

 

MEILLEURE MUSIQUE: BEST MUSIC:

Sew the Winter To My Skin  by Jahmil XT Qubeka (South Africa)

 

MEILLEUR DECOR/BEST SET:

Desrances by Apolline TRAORE (Burkina Faso)

 

MEILLEUR MONTAGE/BEST EDITING:

Mabata Bata by Joao Luis SOL DE CARVALHO (Mozambique)

 

PRIX OUMAROU GANDA DU MEILLEUR PREMIER LONG-MÉTRAGE/ OUMAROU GANDA PRIZE FOR BEST FIRST FEATURE:

Jusqu’à la fin des temps Yasmine Chouikh (Algeria)

 

COURTS-METRAGES FICTION

 

POULAIN D’OR/ GOLDEN FOAL:

Black Mamba by Amel GUELLATY (Tunisia)

POULAIN D’ARGENT/ SILVER FOAL:

Une place dans l’avion by Khadidiatou SOW (Sénégal)

POULAIN DE BRONZE/ BRONZE FOAL:Un air de Kora by Angèle DIABANG (Sénégal)

 

COMPETITION DOCUMENTAIRE: DOCUMENTARY CATEGORY

 

ETALON D’OR DE YENNENGA / GOLDEN STALLION:

Le loup d’or de Baolé by Aïcha Boro (Burkina Faso)

 

ETALON D’ARGENT/ SILVER STALLION:

Au temps où les arabes dansaient by Jawad RHALIB (Morocco)

 

ETALON DE BRONZE / BRONZE STALLION:Whispering Truth To Power by Shameela SEEDAT (South Africa)

 

PRIX PAUL ROBESON DE LA DIASPORA / DIASPORA PRIZE PAUL ROBESON:

Meu amigo Fela (Mon ami Fela) by Joel Zito ARAUJO (Brazil)

 

COURTS-METRAGES DOCUMENTAIRE

 

POULAIN D’OR/ GOLDEN FOAL:

Against all odds (Contre toute attente) by Charity Resian NAMPASO/ Andréa IANNETTA (Kenya)

 

POULAIN D’ARGENT/ SILVER FOAL:

Zanaka-Teny Nomen’i Felix (Ainsi parlait Félix) by Nantenaina LOVA (Madagascar)

 

POULAIN DE BRONZE/ BRONZE FOAL:

Tata Milouda by Nadja HAREK (Algeria)

 

SERIES TV

 

PREMIER PRIX/FRIST PRIZE:

Petites Histoires, Grandes Vérités (PHGV) by Ambrose B. COOKE (Ghana)

 

DEUXIEME PRIX/SECOND PRIZE:

Blog by Akre Loba Diby MELYOU (Côte d’Ivoire/Ivory Coast)

 

COMPETITION ANIMATION

 

PREMIER PRIX/FRIST PRIZE:

Briska by Nadia RAIS (Tunisia)

DEUXIEME PRIX/SECOND PRIZE:

A kalabanda ate my homework  by Raymond MALINGA (Uganda)

 

PRIX DU JURY/JURY AWARD:

Da Tsysy Da by Tojo Niaina RAJAOFERA (Madagascar)

 

COMPETITION FILM DES ECOLES: SCHOOLS CATEGORY

 

PREMIER PRIX/FRIST PRIZE:

Incompris by Jaurès KOUKPEMEDJI from l’Institut Supérieur des Métiers de l’Audiovisuel (ISMA) – Bénin

 

DEUXIEME PRIX/SECOND PRIZE:

Maison de retraite by N. Ismaël Césaire KAFANDO from l’Institut Supérieur de  l’image et du Son/ Studio Ecole / ISIS/SE – Burkina Faso

Please follow and like us:

Leave a Reply